Skanowanie negatywów

Pakon

Od kiedy człowiek wymyślił komputer, wiele rzeczy stało się możliwych. Jedną z nich jest możliwość przeniesienia archiwum z negatywami do wersji cyfrowej. Skaner Pakon F235, niedościgniony wzór w tej dziedzinie, sprawnie i przede wszystkim wiernie zamieni klatki negatywów czy slajdów na format cyfrowy. A dzięki zastosowanej w nim technologii Digital Ice, skany zostaną pozbawione rys, kurzu oraz innych zanieczyszczeń mechanicznych.

Zadaniem tej technologii jest rozpoznanie rys, zadrapań, zabrudzeń, odcisków palców oraz innych drobnych uszkodzeń. Dzieje się to w trakcie jednoprzebiegowego, ale tak naprawdę dwukrotnego skanowania. Polega to na tym, że materiał skanowany jest w tym samym czasie zarówno w świetle widzialnym jak i w podczerwieni. Oprogramowanie skanera, dokonując inteligentnej ale i dosyć złożonej obróbki, odejmuje od całego sygnału tę część, która została wygenerowana w podczerwieni, czyli właśnie wspomniane wyżej wszelkie niepożądane zanieczyszczenia, rysy i uszkodzenia. Plikiem wynikowym jest więc czyściutki skan.

Trzeba jednak wiedzieć, że technologia Digital ICE może być stosowana wyłącznie podczas skanowania materiałów barwnych. Powód jest prozaiczny: metaliczne srebro, z którego zbudowany jest obraz negatywu czarno-białego, rozpoznawany jest przez tę technologię jako zanieczyszczenie, co oznacza …. No właśnie, dalej proszę sobie dopowiedzieć :-).

Negatywy skanujemy w rozdzielczościach odpowiednich do konkretnych zastosowań. Standardowo materiał skanowany jest w rozdzielczości umożliwiającej otrzymanie odbitki w formacie 10×15 cm przy 300 DPI (1200×1800 pikseli). Pozyskany w ten sposób plik jpg ma rozmiar ok. 1 MB. W przypadku wyższych wymagań, negatywy skanowane są do rozdzielczości 2400×3600 pikseli, co przekłada się na otrzymanie fotograficznej odbitki (300 DPI) o wymiarach 20×30 cm.

Szczegóły dotyczące dostępnych rozdzielczości oraz formatów zapisu skanów znajdziesz w naszym cenniku.

cennik skanowania