Odzysk danych

KartyCF

Podobno ludzie dzielą się na dwie kategorie:  tych, którzy już choć raz utracili swoje zdjęcia oraz tych, których dopiero to czeka. Oczywiście, nikomu nie życzymy utraty plików z wymarzonego urlopu do … (tu wstaw swoje super-wakacje). Ale jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji, nie wpadaj w panikę. Jest bardzo duża szansa, aby Twoje zdjęcia zostały odzyskane! Pod jednym wszakże warunkiem: jeśli już stwierdzisz, że z jakiegoś powodu nie masz dostępu do zdjęć zapisanych na karcie, usuń ją jak najszybciej z aparatu i przynieś do naszego laboratorium.

Przyczyny utraty zdjęć można podzielić na trzy główne kategorie:

Nieopatrznie skasowałeś zdjęcia z karty lub ją sformatowałeś
Może to zabrzmi dziwnie, ale jesteś w niezłej sytuacji. Chociaż nie widzisz swych zdjęć, wiedz, że w dalszym ciągu znajdują się one na karcie. Kartę pamięci można bowiem porównać do książki, w której oprócz właściwej zawartości, znajduje się klasyczny spis treści. Takim spisem jest informacja o zdjęciach. A kasując zdjęcie lub formatując kartę, nie pozbywamy się treści, lecz tylko informacji o niej, czyli wspomnianego spisu treści. Zatem przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, które potrafi przywrócić usunięty spis treści karty pamięci, mamy dużą szansę na odzyskanie zdjęć.

Szansa ta jednak maleje, gdy zdecydujesz się na dalszą pracę na tej karcie. Powód jest prosty: nowe zdjęcia zostaną zapisane w tych obszarach karty, w których znajdują się te już usunięte. Dlatego tak ważne jest, aby zaraz po stwierdzeniu utraty zdjęć, wyjąć kartę z aparatu, aby żadne nowe zdjęcia nie nadpisały się.

UszkodzonyPlik
Logiczne uszkodzenie karty
Sytuacja trochę bardziej skomplikowana niż w poprzednim przypadku. W dalszym ciągu mamy duże szanse na pełne odzyskanie naszych zdjęć. Różnica polega jednak na sposobie uszkodzenia „spisu treści” karty. O ile w pierwszym przypadku nasz spis treści zniknął, o tyle teraz uległ on logicznej usterce. W tym wypadku także posłużyć się musimy specjalistycznym oprogramowaniem, aby przywrócić karcie jej właściwą strukturę logiczną. Trzeba mieć jednak świadomość, że zdjęcia mogą być w pewnym stopniu uszkodzone.

UszkodzonaKarta

 

Mechaniczne uszkodzenie karty
To najgorszy ze scenariuszy, który niestety nie rokuje najlepiej. Jedyna dobra wiadomość jest taka, że czasami da się przełożyć wnętrze karty pamięci do nowej obudowy. Jeżeli wszystkie potrzebne złącza uda się powiązać, a układy pamięci nie będą mechanicznie uszkodzone, to jest jakaś szansa na odzyskanie zdjęć. W przeciwnym wypadku należy pogodzić się, niestety, z utratą zdjęć.

Próby samodzielnego odzyskiwania plików z uszkodzonej karty, gdy nie posiada się odpowiedniego oprogramowania, najczęściej tylko pogarszają sytuację.